تبلیغات
شنا، شیرجه و واترپلو - دعوا، تهمت، افترا و شکایت
یکشنبه 5 تیر 1390

دعوا، تهمت، افترا و شکایت

• نوشته شده توسط: زیرآب زن

روزنامه جوان

 روزنامه جوان: اختلافات بین رؤسای قدیمی و جدید فدراسیون‌های مختلف در ورزش ایران همواره نقشی تعیین‌کننده داشته، به ویژه آنکه اگر رؤسای قدیم و جدید علیه یکدیگر هم مدارک و ادله کافی داشته باشند. آن موقع است که هر دو طرف قضیه کار و زندگی‌شان را ول می‌کنند و می‌چسبند به حاشیه. آن هم چه حاشیه‌هایی؛ هر چه برگ برنده دارند رو می‌کنند و در این میان یکسری دروغ و تهمت و افترا هم به یکدیگر نسبت می‌دهند که راست و دروغش را فقط خدا می‌داند و لاغیر. البته طرفین هر کدام قیافه حق به جانب می‌گیرند و دیگری را مقصر بلامنازع می‌دانند و معتقدند در هر دادگاه و محکمه‌ای حاضر شوند، قطعاً طرف مقابل را با مدارکی که در دست دارند شکست می‌دهند. این وسط فدراسیون مربوطه می‌ماند و حوضش!
چرا که طرفین دعوا طی چند روز حتی چند هفته با استفاده از رسانه‌ها و مطبوعات در تیتر اخبار قرار می‌گیرند و اتفاقاً به مصاحبه‌های جدید هم ترغیب می‌شوند. اما فدراسیون و رشته‌های تحت امرش مظلوم‌تر از همیشه چوب حواشی بسیار زیاد ورزش کشور را می‌خورند؛ چرا که در این ورزش رئیسی که فقط سرش به کار خودش است نیز درست و حسابی وظایفش را انجام نمی‌دهد چه برسد به اینکه دل مشغولی چون خواباندن مچ حریف را هم داشته باشد. البته این را هم بگوییم که آن طرف دیگر دعوا که معمولاً بیرون از گود مانده نیز تمام تلاشش را می‌کند تا از فرصت پیش آمده نهایت سود را ببرد تا بلکه پس از مدت‌ها خانه‌نشینی دوباره بر مسند قدرت بازگردد.
این توفیقی کوتاه بود از حال و روز مدیران فعلی و سابق فدراسیون شنا که این بار اساسی به جان هم افتاده‌اند و هر یک می‌کوشند تا تخلف دیگری را ثابت کنند.

مرادی؛ آغازگر دعواها

سریال دعواهای آیت‌اللهی، رئیس فعلی فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو و وحید مرادی، رئیس پیشین این فدراسیون اینبار با جرقه مرادی برکنار شده شعله‌‌ور شد. وحید مرادی 20 سالی در ورزش‌های آبی تاخت و تاز کرد، یکه و تنها بدون آنکه سایه هیچ رقیبی را بالای سرش حس کند. اما با تغییر ریاست سازمان تربیت بدنی و رفتن علی‌آبادی ورق برگشت- مرادی پس از چهار دوره ریاست از پشت میز و صندلی که سال‌ها به آن خو گرفته بود رانده شد. اصولاً در ورزش ایران هیچ یک از رؤسای قبلی فدراسیون‌ها چشم دیدن رؤسای بعدی را ندارند و بالعکس! مرادی هم از این قاعده مستثنا نبود و بارها و بارها با آیت‌اللهی وارد جنگ لفظی شده.

این سری وضع کمی فرق می‌کند؛ هم اتهامات دو طرف جدی‌تر است و هم ا‌نگیزه طرفین برای شکایت از یکدیگر بالاتر. فکر نمی‌کنم در تاریخ ورزش کشور هیچ مدیری به اندازه رئیس فدراسیون شنا چک بی‌محل کشیده باشد! آیت‌اللهی از نظر عملکرد مالی بدهی‌های فراوانی دارد حتی اگر عنوان کند بدهی‌هایش مربوط به گذشته است این نشان از بی‌عرضگی او است. همین دو جمله وحید مرادی در مصاحبه‌اش با خبرگزاری ایسنا کافی بود تا رئیس فعلی فدراسیون عریض و طویل شنا خونش به جوش آید و دست به تهدیدات شدید بزند:«تا مرادی را به زندان نفرستم دست بردار نیستم.»

آیت‌اللهی کم نیاورد

گفتنی است که رئیس سابق فدراسیون شنا به افشای بدهی‌های آیت‌اللهی بسنده نکرد. او با پیش کشیدن بحث دادن پست به افراد مختلف در ازای گرفتن مبالغ میلیونی و از همه مهم‌تر خرید هشت کیلو زعفران به حساب بیت‌المال برای کسب کرسی آسیایی جنگ لفظی را به اوج رساند. تا آنجا که رئیس فعلی هم تنظیم شکایت از او را تنها راه برون رفت از این چالش دانست. این در حالی است که آیت‌اللهی در مصاحبه با رسانه‌ها از مرادی نیز حرفه‌ای‌تر است و به جای آنکه با یک رسانه خاص گفت‌وگو کند سعی کرد از طریق تعداد بیشتری خبرگزاری‌ها حرفش را بزند.

البته با خود او که صحبت کردیم دلش نمی‌خواست اختلافات قدیمی را دوباره شخم بزنیم و آتش به پا شده را شعله‌ورتر کنیم. اما آیت‌اللهی بهتر از هر کسی می‌داند که همین اختلافات موجب شده یک مدیر ورزش پایش به دادگاه باز شود:« اتفاقی است که افتاده و اصلاً دوست ندارم که دوباره وارد حاشیه شوم. در فدراسیون شنا اینقدر مشغله داریم که اصلاً وقت نمی‌کنیم به این مسائل بپردازیم. اما من به عنوان رئیس این فدراسیون وظیفه دارم تا زمانی که رئیس هستم از حیثیت فدراسیون دفاع کنم.»

این در حالی است که رئیس فدراسیون شنا غرب آسیا هیچ یک از اتهامات وارده را نمی‌پذیرد و مدعی است مدیران قبلی باید پاسخگوی این همه بدهی باشند:«در گذشته مدیران قبلی شرکتی به ثبت رساندند که از طریق همان شرکت مشکلات مالی زیادی به بار آوردند. حالا هم طلبکارهایشان حساب فدراسیون را مسدود کردند. نکته جالب‌تر اینجاست که بازرسان سازمان تربیت بدنی این مسئله را تمام و کمال تأیید کرده‌اند و آقایان به جای آنکه بیایند به مسئولان جواب دهند یکسری تهمت را به ما نسبت می‌دهند.


قصه مهلت 48 ساعته آیت‌اللهی به مرادی دشمن شماره یکش موضوع جالب دیگری است که در دعوای این دو نفر جلب توجه می‌کند و اینکه مرادی که این همه ادعا دارد چرا هیچ مدرک و سندی برای ادعاهای خود رو نمی‌کند هر چند اگر مدرکی هم داشته باشد در یک جای امن نگهداری می‌کند تا روز دادگاه:«بعد از آنکه مرادی دست از تهمت زدن برنداشت من 48 ساعت به او فرصت دادم که مدارکش را ارائه کند. منتظر ماندم اما وقتی دیدم هیچ حرکتی از سوی او صورت نگرفت به اتهام تهمت، افترا و نشر اکاذیب از او شکایت کردم. این حق من است که شکایت کنم. مطمئن باشید تا آخر هم پای حرف‌هایم هستم و کوتاه نمی‌آیم. منتها در فدراسیون با وجود تمامی مشکلاتی که داریم و صغیر و کبیر از آن خبر دارند با قدرت به کارمان ادامه می‌دهیم.


بحث پست گرفتن آیت‌اللهی در آسیا این بار به جای آنکه اهالی ورزش را خوشحال کند بعضی را نگران کرده که چرا پست ریاست غرب آسیا به ایران رسیده است. حال آنکه به گفته رئیس فدراسیون شنای غرب قاره کهن رأی آوردن در انتخاباتی که تمامی نامزدها از ثروتمندان کشور وحتی آسیایی هستند با چند بسته زعفران ناقابل ادعایی مضحک است:«‌داستان خرید زعفران برمی‌گردد به زمانی که نایب رئیس فدراسیون جهانی به ایران آمد. بنده از پول خودم چند بسته زعفران خریدم. این در حالی است که نه تنها درفدراسیون شنا بلکه در ایران و حتی در دنیا خرید هدایا عرف است و پرداختن به این مسائل چیزی جز فرافکنی نیست. از طرفی ما تابع قوانین سازمان تربیت بدنی هستیم. اگر موردی پیدا کنند که مصداق تخلف باشد قطعاً برخورد می‌‌کنند. با این وجود بارها و بارها بازرسان محترم از فدراسیون شنا بازرسی کرده‌اند و هنوز که به موردی نرسیدند.»

رقابت با سرمایه‌داران

آیت‌اللهی حالا که وحید مرادی عرصه را برای فاش کردن بسیاری از مسائل مهیا کرده دل به دریا می‌زند و خطاب به همان کسانی که پست دبیر کلی شنای آسیا را بهمن ماه سال 87 از دست دادند، می‌گوید:« انگار یادشان رفته کنفدراسیون شنای آسیا این پست را با چه فضاحتی از دستشان درآورده، یادشان رفته که چگونه با فدراسیون وقت شنای ایران به مشکل خورده بودند. اما با آمدن من وضع فرق کرد. زمانی که من کاندیدا شدم تنها شش روز بود که پست ریاستم صادر شده بود. اما همه مخالفان آسیایی ما به یکباره تغییر موضع دادند و حامی شنای ایران شدند.»

با این توصیف‌ها بد نیست نگاهی هم به رقبای آیت‌اللهی در انتخابات ریاست شنای غرب آسیا بیندازیم:« خلیل الجابر: مسئول دفتر امیر قطر، رئیس فدراسیون شنای قطر، قائم مقام کمیته ملی المپیک قطر.

ژاکلین خولی: مشاور ارشد پادشاه اردن، دوست نزدیک ملکه اردن، رئیس فدراسیون شنای اردن و از تاجران معروف اردن.

فرهاد بن عبدالله: پسر پادشاه عربستان، رئیس فدراسیون شنای آسیا و یکی از سرمایه‌گذاران نفتی.


بعد از اصرارهای وحید مرادی بالاخره رئیس فعلی مجبور شد به خرید بسته‌های زعفران اعتراف کند. هر چند آیت‌اللهی زرنگ‌تر از این حرف‌هاست که مقدار زعفران‌های مذکور را لو دهد اما همین که اصل ماجرا را قبول کند نیز موفقیت بزرگی است برای دشمن شماره یک او. حال که بحث زعفران و خرید آن است این سؤال پیش می‌آید که خرج این همه هزینه برای به دست آوردن یک کرسی بین‌المللی ارزشش را دارد؟

این همان سؤالی است که از آیت‌اللهی پرسیدیم و او هم با قاطعیت تمام از عملکردش دفاع می‌کند:« چرا همه به بسته‌های زعفران چسبیده‌اند. به جای اینکه بگوییم با زعفران کرسی گرفتیم بگوییم ایران عزتمندترین کشور غرب آسیا با متانت و حقانیت خود بیشترین رأی را به دست آورد. با اقتدار کامل می‌گویم که قوی‌ترین لابی شنای آسیا در دست ایران است:« 25 کشور غرب آسیا نظراتشان تابع نظر فدراسیون ایران است. در عرصه ورزشی هم الگو هستیم.»

در پایان نیز آقای رئیس باز هم مرادی،‌متهم ردیف اول شکایتش را یکبار دیگر تهدید کرد:« پستی که من به دست آوردم متعلق به همه جامعه ایران است. من از اینگونه جوسازی‌ها نمی‌ترسم و آقایان ادعا کرده‌اند و باید مدرک رو کنند. خودشان هم می‌دانند این فرافکنی‌ها فقط صدای ناله آقایان برای بازگشتن به فدراسیون است. مطمئن باشید تا آخرین لحظه پیگیر شکایتم هستم تا فضای نامردی و تهمت‌زدن را از بین ببرم.»

در شرایطی که قصد داشتیم با وحید مرادی هم صحبت کنیم تا یکطرفه به قاضی نرفته باشیم اما رئیس سابق هرگز حاضر به مصاحبه نشد ‌حتی یکی از نزدیکانش نیز این موضوع را تأیید کرد. با در نظر گرفتن چنین برخوردی این سؤال در ذهن ایجاد می‌شود که مرادی اگر مدرکی محکمه پسند دال بر تخلفات آیت‌اللهی در اختیار دارد چرا هر چند وقت یکبار تنها با یک رسانه خاص گفت‌وگو می‌کند و از طریق آن خبرگزاری آتش اختلافات را شعله‌ور می‌کند؟

رئیس سابق فدراسیون عریض و طویل شنا بهتر از خیلی‌ها به عرف مطبوعات و رسانه‌ها واقف است و اینکه فقط حرف‌هایش را از طریق یک منبع منتشر کند اصلاً صورت خوشی ندارد و باعث می‌شود ناخودآگاه حق را به طرف مقابل بدهیم. حتی اگر حق با مرادی باشد. از اینها مهم‌تر اینکه چرا مرادی اشاره‌ای به بدهی‌های زمان ریاست خودش نمی‌کند ‌قطعاً در 20 سال دوران خدمتش بدهی‌هایی بسیار بیشتر از دو سال مدیریت آیت‌اللهی روی دست فدراسیون گذاشته، اما اصلاً به رویش نمی‌آورد. این در حالی است که او هم در زمان مدیریت طولانی‌اش کم حاشیه نبوده و خیلی‌‌ها هنوز خاطرشان هست که چگونه رنگ عوض می‌کرد و تغییر موضع می‌داد و دلیلی ندارد هر چند وقت یکبار برای مطرح شدن دوباره در رسانه‌ها و از یاد نرفتن نبش قبر می‌کند.

قصه دراز دعواها

متأسفانه اختلافات درونی تنها به فدراسیون شنا ختم نمی‌شود. نیم نگاهی که به حال و روز سایر فدراسیون‌ها بیندازید پی می‌برید به اینکه در ورزش ایران پر است از اینگونه دعواها. در فدارسیون جودو هنوز که هنوز است درخشان، رئیس پیشین بعضی اوقات هوس کل کل با علیرضا امینی به سرش می‌زند. کاراته که دیگر تکلیفش معلوم است. سمندر و احمد پناهی برای گرفتن پست در آسیا مدت‌هاست با هم سر جنگ دارند. سمندر که سنگ اتحادیه کاراته آسیا را به سینه می‌زند و به جای آنکه از طرف فدراسیون ایران کاندیدا شود نماینده اتحادیه آسیا شده. احمد پناهی هم که دو طلای بازی‌های آسیایی گوانگژو را در کارنامه دارد اصلاً دوست دارد رئیس قبلی فدراسیون فوتبال برابرش قد علم کند. قصه دادکان و کفاشیان را هم که همه از بر هستند. رحیمی و کوزه‌گری در فدراسیون هندبال نیز هر از چند گاهی جنگ لفظی را تجربه می‌کنند و...

با این وجود هیچ کدام از این رؤسا تا به امروز کارشان به دادگاه و شکایت نکشیده و اینجور که معلوم است سردمداران ورزش‌های آبی می‌خواهند خود را جزو پیشگامان این عرصه معرفی کنند. هر چند شکایت به مراجع قانون حق هر شخص حقیقی و حقوقی است اما اینکه به خاطر اختلافات شخصی پای یک فدراسیون و چند رشته ورزشی به میان بیاید خود جای بحث دارد. در حالی که آیت‌اللهی در هفته‌های اخیر با آوردن مربیان خارجی چون مارالا سعی در بهبود شرایط فدراسیون متبوعش دارد، اما با بروز چنین مسائلی قطعاً نمی‌توان نتیجه دلخواه را گرفت. به ویژه آنکه در سال گذشته چندین و چند نامه استعفا تقدیم رئیس شد.

حال با در نظر گرفتن این شرایط چگونه می‌توان انتظار مدیریتی شش دانگ از آیت‌اللهی را داشت، او که مدعی است از جیب خودش برای شنا خرج کرده بی‌آنکه چشمداشتی داشته باشد، بهتر نیست یکبار برای همیشه تکلیف خودش را با مرادی روشن کند؟ بالاخره باید معلوم شود زعفران با چه هدفی تهیه شده و یا اینکه مرادی از مصاحبه‌های گاه و بی‌گاهش چه منظوری دارد.
بگذریم، سال، سال کسب سهمیه المپیک است و آنچه مسلم اینکه شنای ایران فاصله‌ای بعید با مسابقات المپیک دارد، پس به نظر می‌رسد آرامش و توجه به هدف بزرگ روبرو تنها چیزی است که این روزها باید در نظر فدراسیون شنا باشد نه اینقدر حاشیه و جار و جنجال.

http://www.javanonline.ir/Nsite/FullStory/?id=353895


نظرات()

Powered by WebGozar