تبلیغات
شنا، شیرجه و واترپلو - شناگرانی كه حتی ركوردهای ملی خود را هم تكرار نكردند
شنبه 15 مرداد 1390

شناگرانی كه حتی ركوردهای ملی خود را هم تكرار نكردند

• نوشته شده توسط: زیرآب زن

swim 

تیم ملی شنای ایران با تركیب محمد علیرضایی، محمد بیداریان و سعید ملك‌آشتیانی پس از ماه‌ها تمرین و حضور در اردوی‌های داخلی، تهران و شهر كرد (اردوی ارتفاع) بر اساس برنامه تمرینی سرمربی تیم ملی كرواسی و زیر نظر حشمت الله اجاق به عنوان مربی و غلامرضا كریمی به عنوان مدیر تیم‌های ملی راهی رقابت‌های جهانی و گزینشی المپیك لندن شد.
شناگران و مربی تیم ملی پیش از اعزام به شانگهای، نزدیك شدن و حتی احتمال كسب ورودی المپیك را در گفت‌وگو با فارس نوید دادند.
فدراسیون نیز شكستن ركوردهای ملی و نزدیك شدن به ورودی‌ها را وعده داده بود.

جابه‌جایی ركوردهای ملی حداقل نتیجه‌ای بود كه پیش از این شناگران در همه اعزام‌های خود به نمایش می‌گذاشتند و همواره نیز پس از بازگشت از سوی كارشناسان مورد انتقاد قرار می‌گرفتند كه چرا باید فقط نتیجه حضور در میادین بین‌المللی تغییر ركوردهای ملی باشد.
حال شناگران تیم ملی ایران در رقابت‌ها شانگهای حتی ركوردهای ملی خود را هم تكرار نكردند و بدون صعود از مرحله مقدماتی، این مسابقات را به پایان بردند.
در زیر نگاهی داریم به ركوردهای به ثبت رسیده شناگران ایران در رقابت‌های جهانی شانگهای:

*در ماده 100متر آزاد:
محمد بیداریان با بهترین ركوردش "51 ثانیه و 31 صدم ثانیه " وارد فهرست آغازین مسابقات شد. بیداریان در مرحله مقدماتی این ماده با زمان 52 ثانیه و 42 صدم ثانیه در رده 56 ایستاد و از دور مسابقات كنار رفت.
در این ماده شناگران آمریكا با زمان 47 ثانیه و 63 صدم ثانیه، چین با 47 ثانیه و 95 صدم ثانیه و فرانسه با 48 ثانیه در فینال مسابقات اول تا سوم شدند.

ركورد جهانی این ماده در بخش زنان، 52 ثانیه و 7 صدم ثانیه از آن استفین بریتا از آلمان است و ركورد جهانی مردان، 46 ثانیه و 91 صدم ثانیه از آن "فیلیو سزار " از برزیل است.
بر اساس ركوردهای به ثبت رسیده بیداریان در این دوره از مسابقات با زمان 52 ثانیه و 42 صدم ثانیه فاصله زیادی از بهترین ركورد خود با زمان 51 ثانیه و 31 صدم ثانیه دارد. وی حتی به ركورد جهانی زنان نیز نزدیك نشده است.

*در ماده 50 متر آزاد:
بیداریان در این ماده با ركورد 23 ثانیه و 60 صدم ثانیه وارد مسابقات شد.
شناگر تیم ملی ایران در مرحله مقدماتی این ماده با زمان 24 ثانیه و 33 صدم ثانیه در رده 51 قرار گرفت.
در این ماده شناگران برزیل، ایتالیا و فرانسه به ترتیب با زمان‌های 21 ثانیه و 52 صدم ثانیه، 21 ثانیه و 990 صدم ثانیه و 21 ثانیه و 92 صدم ثانیه رده‌های اول تا سوم را در فینال از آن خود ساختند.

در این ماده ركورد جهانی مردان با زمان 20 ثانیه و 91 صدم ثانیه از آن "فیلیو سزار " از برزیل است.
ركورد جهانی زنان نیز با زمان 23 ثانیه و 73 صدم ثانیه از آن "استفین بریتا " از آلمان است.
ركورد بیداریان در جهانی شانگهای فاصله زیادی با بهترین ركورد خودش و ركورد جهانی زنان و مردان جهان دارد.

*50متر قورباغه:
محمد علیرضایی با ركورد 27 ثانیه و 95 صدم ثانیه وارد فهرست آغازین مسابقات شد. علیرضایی كه پس از بازی‌های آسیایی تیم ملی را ترك كرده و در هیچ مرحله‌ای از اردوهای آمادگی نیز حضور نداشت، به یكباره در آستانه اعزام به مسابقات چین با فدراسیون از در آشتی وارد شد و پس از توافقات پشت درهای بسته وارد تركیب تیم ملی شده و یك روز پس تیم اعزامی، راهی چین شد تا بر اساس اظهارات دبیر فدراسیون شنا با آمادگی خوبی شانس خود را برای رسیدن به سهمیه المپیك به محك بگذارد، اما...!
علیرضایی در ماده 50 متر قورباغه با زمان 28 ثانیه و 18 صدم ثانیه رده 22 مرحله مقدماتی را از آن خود ساخت و از دور مسابقات حذف شد.
در این ماده شناگران برزیل، ایتالیا و آفریقای جنوبی با زمان‌های 27 ثانیه و یك صدم ثانیه، 27 ثانیه و 17 صدم ثانیه و 27 ثانیه و 19 صدم ثانیه رده‌های اول تا سوم را از آن خود ساختند.
ركورددار جهان در این ماده " واندربورگ كامرون " از آفریقای جنوبی با زمان 26 ثانیه و 67 صدم ثانیه است.
ركورد جهانی زنان نیز با زمان 29 ثانیه و 80 صدم ثانیه از آن "هاردی جسیكا " شناگری از آمریكا است.
علیرضایی در این ماده از ركورد جهانی و بهترین ركورد خود فاصله دارد، اما به نسبت ركورد جهانی زنان زمان بهتری دارد.

*100متر قورباغه:
محمد علیرضایی در این ماده با وجود این كه نامش در فهرست آغازین مسابقات به ثبت رسیده و در خط استارت هم قرار گرفت، اما از شنا كردن انصراف داد تا زمانی برای وی در این ماده به ثبت نرسد.

*100متر پروانه:
سعید ملك آشتیانی در این ماده با ركورد 55 ثانیه و 65 صدم ثانیه وارد فهرست آغازین شد.
وی در این ماده با زمان 56 ثانیه و 83 صدم ثانیه در مرحله مقدماتی رده 50 را از آن خود ساخت و از دور مسابقات حذف شد.
در این ماده شناگران آمریكا، لهستان و آمریكا با زمان‌های 50 ثانیه و 71 صدم ثانیه، 51 ثانیه و 15 صدم ثانیه و 51 ثانیه و 26 صدم ثانیه به ترتیب رده‌های اول تا سوم را از آن خود ساختند.
در این ماده ركورد جهانی مردان از مایكل فلپس با زمان 49 ثانیه و 82 صدم ثانیه است.
در بخش زنان نیز "سویستروم سارا " از سوئیس ركورد جهانی این ماده را با زمان 56 ثانیه و 6 صدم ثانیه در اختیار دارد.
ركورد آشتیانی در شانگهای با بهترین ركورد خود و جهانی این ماده در 2 بخش زنان و مردان فاصله دارد.

*200متر مختلط:
سعید آشتیانی در این ماده با زمان 2 دقیقه و 5 ثانیه و 96 صدم ثانیه وارد لیست آغازین مسابقات شد.
آشتیانی در مرحله مقدماتی با زمان 2 دقیقه و 9 ثانیه و 81 صدم ثانیه رده 41 را از آن خود ساخت و از دور مسابقات حذف شد.
در این ماده "لوچتی رایان " از آمریكا با زمان یك دقیقه و 54 ثانیه علاوه بر عنوان نخست ركورد جهانی این ماده را كه از آن خودش بود را جابجا كرد.
پس از وی هم وطنش با زمان یك دقیقه و 54 ثانیه و 16 صدم ثانیه دوم و شناگری از مجارستان با زمان یك دقیقه و 57 ثانیه و 69 صدم ثانیه سوم شد.
در این ماده ركورد جهانی زنان با زمان 2 دقیقه و 6 ثانیه و 15 صدم ثانیه در اختیار "ككورس آریانا " از آمریكا است.
زمان به ثبت رسیده آشتیانی در جهانی شانگهای با بهتری ركوردش و ركورد جهانی مردان و زنان جهان فاصله دارد.

با نگاهی به زمان‌های به ثبت رسیده از سوی شناگران اعزامی تیم ملی ایران به مسابقات جهانی شانگهای هیچ حركت رو به جلویی در این رشته پایه و پر مدال در یك سال پیش از المپیك لندن دیده نمی‌شود و چه بسا این ركوردها دلیلی بر پسرفت این رشته است و همین امر توجه بیش از پیش مسئولان ورزش كشور را برای رسیدگی به مشكلات و كمبودها این فدراسیون می‌طلبد.

مسابقات جهانی شانگهای در رشته های شنا، شرجه و واترپولو از روز بیست و پنجم تیر در چین آغاز شد و نهم مرداد سال جاری به پایان رسید.


نظرات()

منبع: خبرگزاری فارس ،

Powered by WebGozar