تبلیغات
شنا، شیرجه و واترپلو - پایان امپراتوری؟ آقا پسر جنجالی
دوشنبه 14 شهریور 1390

پایان امپراتوری؟ آقا پسر جنجالی

• نوشته شده توسط: زیرآب زن

اینكه در خصوص دو سال حضور امیرحسین آیت‌اللهی در راس فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو می‌توان كتاب نوشت، پر بیراه نیست. به همین دلیل برای آغاز گزارشی كه قرار است از بركناری مرد حاشیه منهای فوتبال خبر دهد، كمی سردرگمی طبیعی است، اما اگر بخواهیم نظر اجمالی به تمام حواشی و اتفاقات این فدراسیون بیندازیم بهتر است از نشستن جنجالی او بر مسند ریاست شروع كنیم.
پیش ‌پرده: مرادی دلسوز شنا بود؟!
پیش از آیت‌اللهی، جامعه شنا گرفتار حضور مدیر پر حاشیه دیگری بوده، هر چند كه كسی به ركورد آیت‌اللهی نمی‌رسد! به هر حال به گواهی ملی‌پوشان و مربیان مرادی هم ناجی این رشته پایه نبود، جالب است بعد از روی كار آمدن آیت‌اللهی زوایایی از دوران ریاست مراد روشن شد كه پیش از این آشكار نشده بود.
پرده اول: حذف همه برای رسیدن به ریاست
آیت‌اللهی با وجود پشت سر گذاشتن دوران پرفراز و نشیب سرپرستی آنقدر پشتش به حمایت سعیدلو و برخی مدیران ستادی گرم بود كه قویا خود را ریاست فدراسیون تصور می‌كرد. علیرضا رحیمی، دبیر سابق فدراسیون، نادر غفوری‌ مدیر پیشین تیم‌های ملی واترپلو و محمدجواد پذیرفته داور و مربی واترپلو، محسن رضوانی كاپیتان سابق تیم ملی و مجید مشتاق رییس سابق هیات مشهد به همراه آیت‌اللهی كاندیدای انتخابات بودند. قرار بود تمامی این افراد به نفع رضوانی كنار بروند تا تنها رقیب آیت‌اللهی بخت خوبی برای جمع‌آ‌وری آراء داشته باشد، اما سازمان تربیت بدنی كه گویا از این تصمیم مطلع شده بود، به رضوانی و مشتاق رضایت‌نامه نداد تا سایر كاندیدا پس از مطرح كردن شكایات خود به نشانه اعتراض انصراف دهند و آیت‌اللهی در رقابت با خودش بر صندلی ریاست تكیه بزند. دیگر بر كسی پوشیده نبود كه آیت‌اللهی تا چه حد از حمایت ویژه سعیدلو برخوردار است.
پرده دوم: شروع استعفاها
حكم ریاست چهارساله آیت‌اللهی خانواده شنا، شیرجه و واترپلو را مجاب به همكاری با او نكرد به طوری كه از همان روزهای نخست استعفا، مهره‌های كلیدی و مهم تا حتی روابط عمومی فدراسیون مهر تاییدی برای نارضایتی اهالی این رشته زد. در ركوردی قابل توجه تعداد افراد مستعفی در زمان آیت‌اللهی به 52 نفر می‌رسد. در اشاره‌ای به مهم‌ترین افرادی كه به نشانه اعتراض كنار رفتند می‌توان از فرشته عدل نایب رییس فدراسیون، دكتر رحیمی دبیر فدراسیون، نادر غفوری مدیر تیم‌های ملی واترپلو، دكتر رخشانی‌مهر مربی تیم ملی واترپلو، حمید شب‌انگیز رییس كمیته فنی واترپلو، دكتر بهزاد مهدی خبازیان سرمربی تیم ملی شنا، خشایار حضرتی مربی تیم ملی شنا، محسن سمیع‌زاده مربی تیم ملی شنا، حسین اقبالی رییس كمیته شنا و امید حدیقی رییس كمیته فنی شیرجه، نام برد.
نكته جالب اینكه كارمندان روابط عمومی در چهار مرتبه كنار گذاشته شدند چون انتظارات آیت‌اللهی را برآورده نمی‌كردند!
پرده سوم: جنجالی‌ترین حمله رسانه‌ای در منهای فوتبال
ماجرای مصاحبه‌های مرادی رییس اسبق شنا و آیت‌اللهی علیه یكدیگر تا اردیبهشت امسال هم ادامه داشت. ماجرا از جایی شروع شد كه مرادی دست به افشاگری در خصوص آنچه در شنا می‌گذرد، كرد و آیت‌اللهی در جوابی محكم او را با بیان حواشی سابق فدراسیون سرجایش نشاند. كار تا حدی بالا گرفت كه آیت‌اللهی فرصتی 48 ساعته به مرادی داد تا مداركی برای اثبات حرف‌هایش رو كند و در غیر این صورت قول داد او را روانه زندان كند. حتی مدعی شد تصویر مرادی با لباس زندان را روی سایت فدراسیون منتشر می‌كند، اما مرادی كوتاه نمی‌آمد و پشت سر هم آیت‌اللهی را در معرض اتهامات زیادی قرار می‌داد.
چند هفته‌ای بود آتش این جدال به سردی گراییده بود اما از یاد هیچ كس نمی‌رود كه حملات این دو به هم قابل توجه‌ترین جنگ رسانه‌ای در منهای فوتبال بود كه پرداختن به جزییات آن در این مطلب نمی‌گنجد.
پرده چهارم: ماجرای زعفران و حرف‌های ناگفته
آیت‌اللهی از لحاظ نوع رفتار و حواشی كه چه درست و یا غلط به او نسبت می‌دادند، منحصربه‌فرد بود. وی در دوره‌ای مدعی شد تمام كاركنان فدراسیون باید با لباس ورزشی به فدراسیون بیایند! و یا دو مرتبه به علیرضایی برای پیكار نكردن با نماینده رژیم اشغالگر قدس قول پرداخت پاداش داد اما این وعده‌اش را فراموش كرد.
پیش از بازی‌های آسیایی گوانگجو او از ابومسلم، نایب‌رییس فدراسیون جهانی دعوت كرد به ایران بیاید و در همین راستا شنیده می‌شد كه دو كیلوگرم به وی زعفران هدیه كرد و یا طبق ادعای مرادی چندین كیلو زعفران به ارزش 13میلیون با خود به گوانگجو برد تا تقدیم روسای آسیایی این رشته كند. البته آیت‌اللهی قویا تمام این موارد را كذب محض عنوان كرد و توهم ذهن حاشیه‌سازان دانست.
در دوران او استخر شهیدكشوری تنها منبع درآمد فدراسیون نیز از شنا گرفته شد تا بدهی‌های زیادی از هزینه‌های اردوهای تیم ملی باقی بماند. نادر غفوری مدیر اسبق تیم‌های ملی واترپلو كه از 13سالگی آیت‌اللهی را می‌شناخت، می‌گوید: برخی موارد را به هر دلیل نمی‌توان رسانه‌ای كرد و به همین خاطر خیلی از حواشی حول و حوش آیت‌اللهی گفتنی نیست!
اتفاقا چند روز پیش یكی از خبرگزاری‌ها از دستور یكی از روسای فدراسیون‌های پایه برای شنود تمام مكالمات كارمندان فدراسیون خبر داد، به نظر شما گزینه مذكور چه كسی بود؟! ادعاها و اخبار عدیده‌ای از حواشی رفتاری و مدیریتی آیت‌اللهی در این دو سال مطرح شده كه تمام آنها به قول غفوری گفتنی نیست اما كسی از آن بی‌خبر نیست.
پرده پنجم: ادعاهای عجیب
كمتر از یك هفته پیش آیت‌اللهی در مصاحبه مطبوعاتی مدعی شد آنقدر در شنا می‌ماند و تلاش می‌كند تا به ریاست فدراسیون جهانی برسد! البته وی قبل از این هم به ایسنا گفته بود رفتن او از فدراسیون شایعه است و تا سال 1420 رییس شنا باقی می‌ماند! وی در یكی از صحبت‌هایش علیه مرادی خود را كاكل‌زری معرفی كرد كه مرادی را از تخت سلطنت به زیر كشیده، البته مرادی او را آقاپسر خطاب قرار داده بود!
نكته قابل توجه دیگر اینكه آیت‌اللهی با وجود اینكه حتی در مسابقات انتخابی المپیك هیچ ركوردی توسط شناگران حتی جابه‌جا نشد همواره اوضاع فدراسیون را مطلوب و همه چیز را آرام می‌دانست.
وی پس از اینكه كرسی دبیر كلی ایران در آسیا از دست رفت، سعی داشت تا با ریاستش در كنفدراسیون غرب آسیا اوضاع را به نفع مطلوب تغییر دهد اما موفق نبود. در همین راستا همواره ادعای دوستی نزدیك با روسای جهانی و آسیایی این رشته را داشت اما عملا از این نزدیكی توفیقی به شنای ایران نرسید.
پرده آخر: مقاومت برای نرفتن
در حالی كه از چند روز قبل خبر می‌رسید كه وزارت ورزش به آیت‌اللهی گفته كه استعفا بدهد، رییس فدراسیون شنا با اعتماد‌به‌نفس منحصربه‌فردش از این امر خودداری كرد و به رسانه‌ها گفت محكم به كارم ادامه می‌دهم. اما در این بین وسایلش را از فدراسیون جمع كرده و برده بود. او دوم شهریور طی نامه وزارت ورزش در معرفی غلامرضا جعفری رییس سابق فدراسیون روستایی و عشایری به عنوان سرپرست فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو رسما بركنار شد. به نظر می‌رسد فعالیت‌های وی در جمع كردن امضای روسای فدراسیون‌ها پای نامه‌ای كه مخالفت علنی با تشكیل وزارت ورزش و حمایت ویژه از سعیدلو را نشان می‌داد و البته اختلاف سجادی با وی جدا از مسایل حواشی و آنچه بر شنا گذشته از عوامل بركناری‌اش بود.
آیا بركناری او از ریاست فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو پایان حضور مرد حاشیه در ورزش می‌تواند، باشد؟!امید است جعفری به عنوان مدیری مستقل از جریانات حاشیه‌ای بتواند این رشته را با بازگرداندن معترضان از گرداب معضلات نجات دهد تا بالاخره آسمان آفتابی به شنا بازگردانده شود.


نظرات()

منبع: روزنامه گل ،

Powered by WebGozar