تبلیغات
شنا، شیرجه و واترپلو - آیا پرونده تخلفات رئیس معزول شنا رونمایی می‌شود؟
پنجشنبه 14 مهر 1390

آیا پرونده تخلفات رئیس معزول شنا رونمایی می‌شود؟

• نوشته شده توسط: زیرآب زن

فدراسیون شنا شیرجه واترپلو آیت اللهی جعفری

پس از برکناری رئیس فدراسیون شنا،شیرجه و واترپلو از سوی محمد عباسی و انتصاب سرپرست جدید این فدراسیون حواشی بسیاری در این حوزه به وجود آمد،در نخستین واکنش امیر حسین آیت اللهی رئیس ومعزول فدراسیون شنا علیه مدیران وزارت ورزش  مصاحبه‌ تندی با یکی از خبرگزاری‌های ورزشی انجام داد که در آن، انتقادهای تندی علیه برخی مدیران ورزش مطرح شد.

در عین حال، سخنان تند آیت اللهی با واکنش نامناسب روابط عمومی وزارت ورزش و جوانان رو به رو شد به گونه‌ای که بسیاری از منتقدان حوزه مدیریت این اتفاق را نخستین گاف مدیریتی وزارت ورزش و جوانان توصیف کردند.

روابط عمومی وزارت ورزش و جوانان پس از انتقادات تند آیت اللهی با انتشار خبری روی خروجی سایت رسمی این وزارتخانه اعلام کردند نهادهای امنیتی خواستار برکناری رئیس برکنار شده فدراسیون شنا ریال شیرجه و واترپلو شدند؛ از همین رو بهتر است رسانه‌های ورزشی از انتشار سخنان آیت اللهی خودداری کنند!

این اطلاعیه نیز با واکنش عجیب و ناباورانه آیت اللهی رو به رو شد چون وی طی نامه‌ای خطاب به فدراسیون جهانی شنا، شیرجه و واترپلو اعلام کرد برکناری وی براساس اصول و قواعد حرفه‌ای صورت نگرفته از این رو فدراسیون جهانی باید فعالیت‌های ایران در این حوزه را به حالت تعلیق دربیاورد.

جوسازی رئیس معزول با حساسیت فدراسیون جهانی رو به رو شد، به گونه‌ای که رئیس فدراسیون جهانی طی نامه‌ای به رئیس کمیته ملی المپیک اعلام کرد چنانچه ادعای آیت اللهی درست باشد، این فدراسیون می‌تواند ایران را با جریمه‌های مالی و تعلیق فعالیت‌ها روبرو سازد.

تهدید فدراسیون جهانی شنا، شیرجه و واترپلو با واکنش سریع مدیران وزارت ورزش رو به رو شد تا آنها در دفاع از تصمیم خود اعلام کنند برکناری رئیس فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو ایران بر اساس مفاد اساسنامه در حیطه اختیارات وزیر ورزش و جوانان است و هیچ تخلفی در این ماجرا صورت نپذیرفته است.

بروز چنین مسائلی به قدری برای اهالی ورزش ناباورانه بود که کمتر کسی می‌توانست باور کند فردی که تا دیروز مدعی پایبندی به اصول اخلاقی  است، به‌دنبال از دست دادن کرسی مدیریتی خود، این گونه فضاسازی و برای تعلیق فعالیت‌های ورزشی حوزه خود اقدام به نامه نگاری کند تا به این شکل از مدیران ورزات ورزش انتقام بگیرد.

رفتار آیت اللهی در این برهه نشان می‌دهد ورود مدیران ناکارآمد به عرصه ورزش چه تبعات سنگینی برای ورزش ایران خواهد داشت از سوی دیگر تصمیمات کارشناسی نشده مدیران ورزش نیز می‌تواند جایگاه ورزش ایران را در حوزه‌های بین الملل به چالش بکشد.

اگر مدیران وزارت ورزش و جوانان در زمان برکناری رئیس حاشیه ساز فدراسیون شنا تدابیر لازم را در نظر می‌گرفتند و او را بر اساس مفاد قانونی از کار برکنار می‌کردند، وی نمی‌توانست اینگونه جوسازی کند و با پیش کشیدن مسائل حاشیه‌ای، ورزش ایران را در آستانه بازی‌های الپیک 2012  با مشکل روبرو کند. هرچند آیت اللهی با این رفتار شاید چند روز سوژه برخی محافل خبری شود اما این اتفاق می‌تواند درس خوبی برای آقای وزیر و معاونینش باشد که زمینه را برای ورود چنین افرادی به عرصه ورزش مهیا نکنند.

همچنین، درخواست آیت اللهی برای به تعلیق درآوردن فعالیت های فدراسیون شنا ایران از فدراسیون جهانی نشان می‌دهد ظرفیت افراد به چه میزان است و آنها علی رغم ادعاهای زیاد خود، برای یك میز و صندلی چه كارهایی كه نمی‌كنند.

در عین حال، اگر آنگونه که وزارت ورزش و جوانان ادعا کرده، رئیس معزول فدراسیون شنا با تأكید مراجع امنیتی صلاحیت حضور در این سمت را نداشته است، اكنون باید ابهامات این ماجرا را بدون اتلاف وقت به صورت شفاف مطرح كنند تا چهره برخی افراد سودجو در این میان روشن شود که برای بازپس گیری جایگاه خود از هر ابزاری استفاده می‌کند.


نظرات()

منبع: رجا نیوز ،

Powered by WebGozar